Χάθηκε η πρώτη μάχη, θα ψάξει αντίδραση στη Μίκρα

Για τον πρώτο ημιτελικό της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, προκειμένου να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, το απόγευμα του Σαββάτου 27 Απριλίου, γνωρίζοντας την ήττα με 31-23.
Photo Credits: @acpaok

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, 4-4. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Δικεφάλου δεν βρήκαν σωστή αντιμετώπιση στην άμυνα, όσον αφορά την περιφέρεια των γηπεδούχων, επιτρέποντας σε αυτούς να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, 10-7, το οποίο διατηρήθηκε, 13-9. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 16-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυροι» έψαξαν σερί, το οποίο θα μείωνε το σκορ, προσπαθώντας να αλλάξουν πράγματα στην προσέγγιση τους. Η διαφορά του πρώτου μέρους συνέχισε να διατηρείται, 21-17. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατέβαλαν προσπάθεια ώστε να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ωστόσο δεν ερχόταν το σερί το οποίο θα τους έβαζε στο παιχνίδι. Έτσι, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 31-23.

Ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες, είναι προγραμματισμένος για τις 18 ή 19 Μαΐου, στο «Σπίτι του Χάντμπολ».

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-6, 10-7, 13-9, 16-11 (ημχ.) 18-14, 21-17, 22-17, 25-20, 26-21, 31-23.