Θετικά στοιχεία παρά την ήττα από την Γκραν Κανάρια

Σε δυνατό φιλικό ο ΠΑΟΚ έδειξε καλό πρόσωπο και θετικά στοιχεία. Παρά την ήττα από την αρκετά ισχυρή Γκραν Κανάρια με 70-78, ήταν σαφώς πιο βελτιωμένος, άκρως ανταγωνιστικός για 35’ έχοντας και το προβάδισμα για δύο δεκάλεπτα.
Photo Credits: @PAOK BC

Σαφώς πιο βελτιωμένος, αλλά και κουρασμένος από το δεύτερο συνεχόμενό του παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 70-78 από την Gran Canaria στον μικρό τελικό του τουρνουά της πόλης του Κάλιαρι.

Ο ΠΑΟΚ mateco είχε τον έλεγχο προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 8 πόντων, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Cedric Henderson. Η ομάδα μας κόλλησε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ δεν μπόρεσε να επιστρέψει…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ισπανούς να προηγούνται 0-9, με 3/3 τρίποντα μετά από δύο λεπτά αγώνα. Με τρία τρίποντα από Bartley, Περσίδη και Kreuser, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11, ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ (19-22) στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν με τρίποντο και το δεύτερο δεκάλεπτο (19-25), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με σερί 9-0 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 28-25 (16’30’’).

Με τον Henderson να πρωταγωνιστεί στην επίθεση (με 8 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο και 10 στο πρώτο ημίχρονο) η ομάδα μας προηγήθηκε 35-31 στο 18ο λεπτό, πριν ο Shurna ευστοχήσει σε τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου και μειώσει στον πόντο (35-34).

Ο Henderson συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και με δικό του τρίποντο ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8 (52-44 στο 26’). Με τρίποντο του Παπαδάκη η διαφορά έμεινε στους 8 (58-50 στο 28’30’’), ωστόσο η Gran Canaria, μείωσε στους 4 (58-54) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου πήρα ξανά το προβάδισμα (58-60).

Ο ΠΑΟΚ mateco χρειάστηκε περίπου πέντε λεπτά υια α πετύχει το πρώτο του καλάθι στην τέταρτη περίοδο, οι Ισπανοί προηγήθηκαν 62-68 στο 35’30’’ και ο Massimo Cancellieri, πήρε τάιμ άουτ, σε μία προσπάθεια να ανακτήσει η ομάδα του τον έλεγχο του αγώνα.

Έχοντας πετύχει μόλις 4 πόντους ως το 39΄, ο ΠΑΟΚ mateco βρέθηκε στο -10 (62-72). Με πίεση στην άμυνα και δύο ακόμη τρίποντα, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 (70-74), αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα…

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-34, 58-54, 70-78

GRAN CANARIA: Urbaniak 13, Maniema 9 (1), Homeslehy 10, Albicy, Brussino 6 (2), Alocen 12 (2), Pelos 8 (1), Shurna 10 (2), Bordo, Thomasson 9 (3), Diop 1.

ΠΑΟΚ mateco: Henderson Jr. 20 (5), Upson 6, Forrester 6, Ιατρίδης, Περσίδης 3 (1), Κατσίβελης 8 (2), Παπαδάκης 4 (1), Bartley 7 (1), Reynolds Jr. 5, Kreuser 11 (1).