Ήττα στην Καρδίτσα με σημαντικές απουσίες για τον ΠΑΟΚ

Στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι, πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε 93-78 από την Καρδίτσα, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Κ.Γ. «Ιωάννης Μπουρούσης». Η ομάδα αγωνίστηκε με δύο σημαντικές απουσίες, καθώς δεν ήταν στη διάθεση του Massimo Cancellieri οι Frank Bartley και Δημήτρης Κατσίβελης.
Photo Credits: @PAOK BC

Ο Ιταλός προπονητής που έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες και για αρκετό διάστημα στους τέσσερις νεαρούς της ομάδας, ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Reynolds, Παπαδάκη, Ιατρίδη, Kreuser και Upson.

Η ομάδα μας προηγήθηκε 9-13 στο 6ο λεπτό, αλλά η Καρδίτσα με σερί 9-0 πέρασε μπροστά 18-13 και διατήρησε το προβάδισμα ως τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (23-18). Η Καρδίτσα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου προηγήθηκε 30-18 (12’) και διατήρησε το προβάδισμα ως τη λήξη του ημιχρόνου (47-39).

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 57-44 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τρίποντο του Παπαδάκη (που έφτασε τους 13 πόντους), ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 58-50 στο 25ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ωστόσο έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 17 (74-57) και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-39, 74-57, 93-78

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ: Lewis 26 (5), Hall 8 (2), Hochler 16 (2), Δίπλαρος 18 (3), Καπετάκης 2, Watson 9, Χατζής 2, Κασελάκης 6 (1), Χρηστίδης 2, Μπουντούρης, Καμπερίδης 4 (1).

ΠΑΟΚ mateco: Λέφας 7 (1), Henderson Jr. 6 (1), Upson 6, Forrester 3, Ιατρίδης 3 (1), Περσίδης 10, Σκουλαριώτης 3, Γιαννάτος, Παπαδάκης 13 (3), Μανθόπουλος 3 (1), Reynolds 13 (2), Kreuser 11 (2).