Βαριά ήττα ΚΑΙ στην Καρδίτσα!

Για την 22η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ γνώρισε ήττα - ντροπή εκτός έδρας από την Καρδίτσα, χάνοντας 97-78 ...
Photo Credits: @esake.gr website

Και να σκεφτεί κανείς πως ο ΠΑΟΚ ήταν σχετικά καλός στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, αλλά στα τελευταία δύο δεκάλεπτα εμφανίστηκαν στο παρκέ όλα εκείνα τα προβλήματα που παρουσίασε το ρόστερ σε ουκ ολίγα φετινά παιχνίδια!

Στο πρώτο δεκάλεπτο  ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 8-13, η Καρδίτσα απάντησε με σερί 7-0 (15-13). Ο Τσαϊρέλης που μπήκε στη θέση του ΜακΝίς (φορτώθηκε φάουλ από νωρίς), πήρε επιθέσεις ευστοχώντας και το σκορ πήγε στο 18-25, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος 23-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο λάθη των παικτών μας και το ταμπλό έδειξε 40-29. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με σερί 0-8 μείωσε λίγο αργότερα στο καλάθι (40-38), ενώ σε νεκρό χρόνο με τρίποντο του Φρίντρικσον πήγε στα αποδυτήρια όντας έναν πόντο πίσω στο σκορ (42-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο, αυτό που είδαμε στο γήπεδο ΔΕΝ ήταν ΠΑΟΚ! Λάθη, κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, παντελής έλλειψη καθαρού μυαλού, με τους παίκτες της Καρδίτσας να χτίζουν σιγά σιγά διαφορά, σκοράροντας εύκολα καλάθια, μιας και έπαιζαν απέναντι σε μια ομάδα που ΜΟΝΟ ομάδα δεν ήταν στο δεύτερο εικοσάλεπτο!

Τραγική εικόνα, πραγματική κατάντια, για ένα τμήμα που περνάει πολύ δύσκολες μέρες και δεν φαίνεται ΚΑΝΕΝΑΣ ικανός να το βγάλει από την λάσπη! Φυσικά δεν πέρασαν απαρατήρητα τα συνθήματα που ακούστηκαν από τους λίγους οπαδούς του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στο κλειστό, συνθήματα κατά πάντων, συνθήματα που πιστεύουμε πως εκφράζουν την πλειοψηφία του κόσμου του Δικεφάλου!

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-41, 71-59, 97-78.

Καρδίτσα: Γουάιτ 6, Μπιουκάναν 7, Καμπερίδης 8 (2), ΜακΚάλουμ 14 (2), Μακ 15 (2), Μενέγκα 22 (2), Δίπλαρος 15 (3), Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 3 (1), Γιάνκοβιτς 7.

ΠΑΟΚ:  ΜακΝίς 7, Φρίντρικσον 13 (3), Μαργαρίτης 7 (1), Ουίλιαμς 6 (1), Αρσενόπουλος 2, Τάουνς 10, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 13, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου,  Μίχαλακ 18 (3).