Μεγάλη εμφάνιση και διπλό στο Περιστέρι

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ mateco, με τη νίκη του 72-80 στο Περιστέρι. Η ομάδα μας ήταν κυρίαρχη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια και ξεκάθαρα σε μία πολύ σημαντική στο ξεκίνημα της Stoiximan GBL.
Photo Credits: @PAOK BC youtube

Οι γηπεδούχοι, είχαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα (12-9 στο 5ο λεπτό), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco με τρίποντο του Παπαδάκη πέρασε μπροστά 17-18.

Ωστόσο το Περιστέρι Domino’s έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 20-18 και προηγήθηκε 32-29 στο 14’. Με 2/2 τρίποντα από τον Cedric Henderson Jr., ο ΠΑΟΚ mateco πήρε ξανά το προβάδισμα (32-35 στο 15ο λεπτό). Με τρίτο συνεχόμενο τρίποντο από τον Αμερικανό ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 36-42 και με 2/2 βολές του Κατσίβελη πήγε στο +8 (36-44 στο 18’20’’) για να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά 9 πόντων (37-46).

Με τον Rocky Kreuser να φτάνει τους 16 πόντους, ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11 (40-51), στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (22’). Οι γηπεδούχοι πίεσαν και προσπάθησαν να μειώσουν (47-55), ωστόσο με νέο τρίποντο από τον Kreuser, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 13 (47-60), με σχεδόν 4 λεπτά για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Frank Bartley με το 12ο εύστοχο τρίποντο του ΠΑΟΚ mateco έδωσε προβάδισμα 16 πόντων (53-69) στην ομάδα μας στο 29’, λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ mateco έχασε τον Παπαδάκη που αποβλήθηκε με 5 φάουλ και οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά στους 10 (59-69) και έριξαν τη διαφορά στους 7 (64-71) στο 35ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι τους 3 πόντους (70-73), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco έδειξε αντανακλαστικά και χαρακτήρα και πήγε ξανά τη διαφορά στους 7 (70-77), με 1’14’’ για το τέλος. Σωστή αντίδραση και στα τελευταία δευτερόλεπτα και η νίκη ήρθε στον ΠΑΟΚ mateco.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-46, 55-69, 72-80

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ DOMINO’S: Coffey 6, Πάπας 9 (1), Σταυρακόπουλος, Πουλιανίτης 5 (1), Αβδάλας 5 (1), Harris 20 (2), Patton 10 (1), Carberry 8, Eddie 4, Ζούγρης 5.

ΠΑΟΚ mateco: Henderson Jr. 18 (5), Upson 6, Forrester 6, Περσίδης 3 (1), Κατσίβελης 6, Παπαδάκης 3 (1), Bartley 17 (1), Reynolds Jr. 2, Kreuser 19 (4).