Του κόστισε η αστοχία και έχασε από τον Πανιώνιο

O ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε στο Κ.Γ. Γλυφάδας από τον Πανιώνιο Χυμοί Viva με 73-62 για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα μας ήταν άστοχη και αυτό μέτρησε στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα.
Photo Credits: @PAOK BC

Ο ΠΑΟΚ mateco μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 0-7, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 13-13, λίγο πριν από την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Με σερί 2-7 και καλάθι του Bartley, η ομάδα μας προηγήθηκε 15-20 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ mateco διατήρησε το προβάδισμα και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (21-24 στο 14΄), ωστόσο οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (25-24), δημιούργησαν και διαφορά 3 πόντων (27-24). Η απάντηση της ομάδας μας ήταν ένα σερί 0-7 και νέο προβάδισμα (27-31 στο 18ο λεπτό). Ο Πανιώνιος ωστόσο με σερί 7-0, έκλεισε το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (34-31), το οποίο και μεγάλωσε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε 41-34 (22’), αλλά στα μέσα της τρίτης περιόδου και με τρίποντο του Kreuser το παιχνίδι ήταν ισόπαλο (43-43). Ο Πανιώνιος ωστόσο πήρε ξανά το προβάδισμα (54-50) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με δύο τρίποντα από Σαλούστρο και Cannady οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 10 (60-50) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (32’), ο ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και μείωσε ως τους 6 πόντους (67-61), αλλά η αστοχία ήταν αυτή που δεν επέτρεψε κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-31, 54-50, 73-62

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΧΥΜΟΙ VIVA: Σμιτη 9 (1), Wooldridge 2, Μιλεντίγιεβιτς 3 (1), Τσαλμπούρης 2, Κακλαμανάκης 1, Davis 10, Σαλούστρος 11 (1), Brown 15, Cannady 8 (1), Γκίκας 3 (1), Nnoko 9.

ΠΑΟΚ mateco: Henderson Jr. 6 (1), Upson 12, Forrester 3, Περσίδης 5 (1), Κατσίβελης 5, Παπαδάκης 3 (1), Bartley 15 (1), Reynolds Jr. 4, Kreuser 9 (1).