Αεράμυνα και ... φιλική ήττα!

Την ήττα με 3-1 γνώρισε στην Τούμπα από την ΑΕΛ Καλλονής ο ΠΑΟΚ, σε φιλική αναμέτρηση στα πλαίσια της προετοιμασίας των δύο ομάδων ενόψει της έναρξης του νέου πρωταθλήματος της Super League.

O Στέφενς κατέβασε την ομάδα χρησιμοποιώντας στο αρχικό 4-4-2 παίκτες που δεν βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα του αγώνα στο Χάρκοβο. Ουσιαστικά το σημερινό φιλικό ήταν μιας πρώτης τάξης ευκαιρία να δει ο Ολλανδός και πάλι κάποια πράματα από ποδοσφαιριστές που θεωρούνται "δευτεροκλασάτοι". Αυτό που είδε πάντως στο πρώτο 45λεπτο δεν πρέπει να τον ... ενθουσίασε!

Απέναντι στην Καλλονή ο ΠΑΟΚ είχε πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και έδειξε ιδιαίτερα ευάλωτος στην άμυνα. Ο Γλύκος δέχτηκε στο ημίχρονο (μέσα σε τρία λεπτά) δύο γκολ από τον Μανούσο (φέρει ευθύνη στο δεύτερο) αν και εκτέθηκε και από την άμυνά του.

Το σημερινό σχήμα του Δικεφάλου έμοιαζε να είναι χωρίς αρχή και χωρίς τέλος μέχρι τη στιγμή που μπήκε στο παιχνίδι ο Μίροσλαβ Στοχ. Ο Σλοβάκος άλλαξε την ομάδα, της έδωσε πνοή. Ήταν χωρίς αμφιβολία ότι καλύτερο είχε να παρουσιάσει ο ΠΑΟΚ στο σημερινό φιλικό. Μάλιστα στο 58' πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ μειώνοντας σε 1-3, καθώς οι φιλοξενούμενοι στο 48' είχαν πετύχει και τρίτο γκολ με τον Λεοζίνιο.

Ο ΠΑΟΚ της επανάληψης ήταν σαφώς καλύτερος από αυτόν του πρώτου ημιχρόνου και έδειξε διάθεση να απειλήσει και να παίξει ποδόσφαιρο σε αντίθεση με το πρόσωπο που έδειξε στο πρώτο μισό του αγώνα, όταν αποδοκιμάστηκε από τους 8.000 θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Λόπεθ, Κατσικάς, Σπυρόπουλος (46' Τζανδάρης), Γκαρσία, Κωνσταντινίδης (26' Γιάννου), Κάτσε, Πέλκας, Αθανασιάδης (46' Στοχ), Νέτσιντ

AEΛ Καλλονής: Χογκ (46' Σιδεράκης), Χωριανόπουλος (80' Γιουκαρής), Αναστασιάδης (89' Βάλιος), Πίντο (80' Μάρτινς), Μαρσέλο (89' Βλαστέλης), Φαρία (80' Γκάζιν), Ποντάνι (89' Λαμπρόπουλος),  Μανούσος (75' Μάρκος ντο Σάντος), Λεοζίνιο, Γκαρσία (80' Σιλιγαρδάκης), Καζάζης (67' Γάλας)

..........................................................................

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα (Νέτσιντ - Αθανασιάδης)

5ο λεπτό: Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά

6ο λεπτό: Κεφαλιά του Πέλκα, μετά από σέντρα του Κάτσε περνάει άουτ

13ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ έχει τον έλεγχο της αναμέρησης παίζοντας "οριζόντιο ποδόσφαιρο", λείπουν όμως οι μεγάλες φάσεις μπροστά στην εστία του Χογκ

15ο λεπτό: Σουτ του Νέτσιντ απέκρουσε δύσκολα ο Χογκ σε δύο χρόνους και στην αντεπίθεση η Καλλονή έχασε καλή ευκαιρία με τον Λεοζίνιο που σούταρε άουτ

23o λεπτό: Ο Μανούσος από καλή θέση, σούταρε πιεζόμενος αλλά δεν ανησύχησε ο Γλύκος

26ο λεπτό: Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, Γιάννου στη θέση του Κωνσταντινίδη

33ο λεπτό: Η Καλλονή ανοίγει το σκορ με τον Μανούσο που χειροκροτείται από τον κόσμο

36ο λεπτό: Δεύτερο γκολ για την Καλλονή με τον Μανούσο και πάλι που από μακριά κρέμασε τον Γλύκο και έκανε το 0-2

41ο λεπτό: Πολύ κακό παιχνίδι από τον ΠΑΟΚ μέχρι στιγμής, δικαιολογημένες οι αποδοκιμασίες στην Τούμπα

Σηκώθηκαν για ζέσταμα ο Τσανδάρης και ο Στοχ

1 το λεπτό των καθυστερήσεων

Ημίχρονο στην Τούμπα με την ομάδα της Μυτιλήνης να προηγείται με 0-2 και αυτήν την 11άδα του ΠΑΟΚ να έχει πολλά προβλήματα στο παιχνίδι της

Ξεκίνησε η επανάληψη με 2 αλλαγές ο ΠΑΟΚ, Μπήκαν στο ματς ο Στοχ και ο Τσανδάρης στις θέσεις των Αθανασιάδη και Σπυρόπουλου

48ο λεπτό: Η Καλλονή χτυπάει και πάλι με τον Λεοζίνιο, 0-3!!! Μεγάλο κενό στο κέντρο της άμυνας

51ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ απειλεί μετά από ώρα με τον Στοχ, που σούταρε αδύναμα και μπλόκαρε ο Σιδεράκης

58ο λεπτό: Μίροσλαβ Στοχ και ο ΠΑΟΚ μειώνει σε 1-3. Άπιαστο το σουτ του Σλοβάκου, πανέμορφο γκολ με το καλημέρα

61ο λεπτό: Ωραία προσπάθεια του Στοχ από τα αριστερά, περνάει σαν σταματημένο τον αντίπαλο σεντράρει,  ο Κάτσε παίρνει την μπάλα από τον Γιάννου αλλά σουτάρει άουτ

70ό λεπτό: Άχαστο τετ α τετ από τον Πέλκα που δέχτηκε την έξυπνη πάσα του Νέτσιντ βγήκε προ του Σιδεράκη αλλά έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία

Το Νο 25 της Καλλονής (Μαρσέλο) δείχνει πολύ βρώμικος παίκτης και προκαλεί με τα μαρκαρίσματά του...

77ο λεπτό: Ο Πέλκας από κοντά στα χέρια του τερματοφύλακα! Προηγήθηκε σέντρα από τα δεξιά του Κάτσε

88ο λεπτό: Σέντρα του Στοχ μπλόκαρε ο Σιδεράκης

Αποδοκιμάστηκε την ώρα της αλλαγής του ο Μαρσέλο, απόλυτα δικαιολογημένα! Αντίθετα χειροκροτήθηκε ο Μανούσος