Φιλική ήττα (και) από την Φίτεσε!

Στο πέμπτο -και τελευταίο- φιλικό της προετοιμασίας του έδωσε ο ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους, χάνοντας στο Ντρίελ με 2-1 από την Φίτεσε ...
Photo Credits: @paokfc.gr / twitter

Ο ΠΑΟΚ μπήκε ορεξάτος στο ματς και μόλις στο 11’ πλησίασε στο γκολ, όταν ο Κωνσταντέλιας βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Ρουμ, αλλά ο τελευταίος απέκρουσε το πλασέ του μεσοεπιθετικού μας.

Στο 18’ το σουτ του Κωνσταντέλια πέρασε άουτ και πέντε λεπτά αργότερα ο Κωνσταντέλιας και πάλι πρωταγωνίστησε σε μια πολύ ωραία φάση, όταν μετά από μπαλιά του Κουαλιάτα, ο Ντέλιας πλάσαρε πολύ έξυπνα, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

Κάπου εκεί η επιθετική δραστηριότητα του ΠΑΟΚ σταμάτησε, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και πέραν ενός σουτ του Λονγκόντα στο 28’ το οποίο μπλόκαρε ο Τσιφτσής, δεν είδαμε κάτι το αξιόλογο.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Γκούμας πέρασε στη θέση του Σμυρλή. Στο 55’ οι Ολλανδοί σε μια από τις ελάχιστες επισκέψεις μας στην περιοχή μας, ισοφάρισαν με κεφαλιά του Κούγκεκεφ!

Τρία λεπτά αργότερα έγινε το 1-2 για την Φιτέσε με παρόμοιο με το πρώτο γκολ τρόπο. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Κέρχενς!

Ο ΠΑΟΚ άγγιξε την ισοφάριση στο 77’ με τον Σαμάτα, ο οποίος μετά από μπαλιά του Κωνσταντέλια, απέφυγε τον τερματοφύλακα και από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

ΠΑΟΚ: Τσιφτσής (62' Ταλιχμανίδης), Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης (62' Νάσμπεργκ), Κεντζιόρα, Ράφα Σοάρες (76' Τσαούσης), Καμαρά, Οζντόεφ (62' Θυμιάνης), Σμυρλής (46' Γκούμας), Κωνσταντέλιας (87' Τσοπούρογλου), Κουαλιάτα, Σαμάτα.

Φίτεσε: Ρουμ, Κορνελίσε, Τίλεμανς, Κρίκελς, Τζόναθανς, Πλάατ, Κέρσενς, Ρέβερσον, Λονγκόντα, Πόστμα, Σόφερις.

.................................

87ο λεπτό: Τσοπούρογλου στη θέση του Κωνσταντέλια.

82ο λεπτό: Κίτρινη στον Κουαλιάτα.

78ο λεπτό: Σουτ του Γκοιάν άουτ.

77ο λεπτό: Δοκάρι με τον Σαμάτα!

76ο λεπτό: Τσαούσης στη θέση του Ράφα Σοάρες

66ο λεπτό: Μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Βιεϊρίνοια, κεφαλιά του Κεντζιόρα άουτ.

62ο λεπτό: Βγήκαν Τσιφτσής, Μιχαηλίδης, Οζντόεφ και μπήκαν Ταλιχμανίδης, Νάσμπεργκ, Θυμιάνης.

59ο λεπτό: Σουτ του Οζντόεφ μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

58ο λεπτό: 1-2 η Φιτέσε με παρόμοιο με το πρώτο γκολ τρόπο. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Κέρχενς!

55ο λεπτό: 1-1 η Φιτέσε με κεφαλιά του Κούγκεκεφ.

46ο λεπτό: Γκούμας στη θέση του Σμυρλή. Αρκετές οι αλλαγές για τους Ολλανδούς.

42ο λεπτό: Εδώ και ώρα έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού.

28ο λεπτό: Σουτ του Λονγκόντα μπλόκαρε ο Τσιφτσής.

23ο λεπτό: Εκπληκτική έμπνευση του Κωνσταντέλια, μετά από μπαλιά του Κουαλιάτα, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

18ο λεπτό: Σουτ του Κωνσταντέλια, άουτ...

11ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛ ο Σαμάτα με κεφαλιά. Προηγήθηκε απόκρουση του Ρουμ σε κεφαλιά του Καμαρά.

10ο λεπτό: Ο Ρουμ απέκρουσε το πλασέ του Κωνσταντέλια σε τετ α τετ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Φίτεσε στη σέντρα...