Οι αριθμοί της ομάδας μπάσκετ

Από "Η Ασπρόμαυρη Βίβλος / facebook": Ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται σε δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι στα πρώτα δύο ματς ευρωπαϊκού ομίλου για πρώτη φορά μετά από 19 χρόνια. Το 2004 είχε ξεκινήσει με δύο νίκες (Debreceni Vadkakasok-ΠΑΟΚ 69-77, Gravelines/Dunkerque-ΠΑΟΚ 70-83).
Πηγή: Η Ασπρόμαυρη Βίβλος / facebook

Κατά την περσινή σεζόν, παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν να έχουν συνολικά 4 double-double σε 38 αγώνες. Φέτος, ο Jamuni McNeace έχει ήδη 3 σε 6 συμμετοχές και ο Elvar Már Friðriksson 1 triple-double.

Τέσσερις παίκτες έχουν φέτος διψήφιο μέσο όρο πόντων:
Jamuni McNeace (15,3)
Andrew Harrison (14,7)
Elvar Már Friðriksson (12,7)
Laurynas Beliauskas (10,0)
Ο Jamuni McNeace σουτάρει με το εξωπραγματικό 78% (39/50).
Ο Laurynas Beliauskas έχει 14/15 βολές (93%).
Ο Skyler Flatten δεν έχει βάλει ακόμα πόντο, με 0/27 σουτ σε 7 αγώνες (2 ώρες, 8 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα συμμετοχής).

Ο ΠΑΟΚ σουτάρει 1,56 δίποντα για κάθε προσπάθεια τριών πόντων, σε αντίθεση με την περσινή σεζόν όπου σχεδόν τα μισά σουτ ήταν έξω από τα 6,75 (1,08).
Ο Elvar Már Friðriksson δίνει 6,3 ασίστ ανά αγώνα.
Ο ΠΑΟΚ φέτος μαζεύει κατά μέσο όρο 2,5 ριμπάουντ περισσότερα από τους αντιπάλους του.
Ο ΠΑΟΚ σκοράρει σχεδόν τους ίδιους πόντους ανά δεκάλεπτο (19-17-17-18), αλλά έχει μία αξιοσημείωτη σταδιακή βελτίωση στην αμυντική του επίδοση (22-21-19-15).

Η ομάδα έχανε στο ημίχρονο και στα 6 εγχώρια ματς που έδωσε (κέρδισε τα 2). Προηγούνταν μόνο επί της Galatasaray. Επίσης, «κέρδισε» τα 5 από τα 7 τελευταία δεκάλεπτα των αγώνων της.