Ζωντανός με super "Sofo"!!!

Για την 9η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup, o Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena, την Avtodor Saratov με 104-99 σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι...

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια των τελευταίων ετών, ο ΠΑΟΚ νίκησε με το εντυπωσιακό 104-99 την Avtodor Saratov για την 9η αγωνιστική του Eurocup και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Κώστας Βασιλειάδης με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη πραγματοποίησαν καταπληκτική εμφάνιση και οδήγησαν τον ΠΑΟΚ σε μία σπουδαία νίκη, απέναντι σε μία πολύ ισχυρή ομάδα, αλλά και απέναντι στα προβλήματα, καθώς ο Κώστας Κακαρούδης δεν αγωνίστηκε και δεν ήταν καν στο γήπεδο, λόγω γαστρεντερίτιδας και στην πορεία του αγώνα βγήκαν νοκ άουτ λόγω τραυματισμού Markovic και Μαργαρίτης,

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά 9 πόντων (15-6) στο 3'30'', με τον Κώστα Βασιλειάδη να έχει ήδη 9 πόντους με 3/3 τρίποντα και τους Σχορτσανίτη και Tepic να προσθέτουν 4 και 2 πόντους αντίστοιχα. Με τον Βασιλειάδη να συνεχίζει με εκπληκτική ευστοχία και ένα ανεπανάληπτο παιχνίδι και να φτάνει τους 18 πόντους (με 5/5 τρίποντα), ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε την προσπάθεια της Avtodor να μειώσει την διαφορά (27-21) και έκλεισε το δεκάλεπτο με την διαφορά στους 14 (35-21).

Συνεχίζοντας το επιθετικό του κρεσέντο ο Βασιλειάδης, ευστόχησε στο έκτο του τρίποντο στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, το ίδιο έκαναν Τσόχλας και Tepic και ο ΠΑΟΚ που ξεκίνησε με 3/3 έφτασε την διαφορά στους 20 (44-24) στο 12ο λεπτό! Σταδιακά η Avtodor κατάφερε να μειώσει την διαφορά και να πλησιάσει ακόμη και στους 5 (49-44) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με το πρώτο καλάθι του Hatcher στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεμπλοκάρει και να ανεβάσει ξανά την διαφορά σε διψήφια νούμερα (54-44), με τρίποντο του Tepic πήγε στους 11 (60-49), αλλά η Avtodor επέστρεψε ξανά στο παιχνίδι και μείωσε στον πόντο (67-66), λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα ως την λήξη του δεκαλέπτου (76-74).

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και είχε συγκλονιστική εξέλιξη ως το τέλος. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 79-74, αλλά οι φιλοξενούμενοι αρχικά ισοφάρισαν (79-79 στο 32ο λεπτό) και πέρασαν μπροστά στο σκορ (79-83 στο 33'30''), βασιζόμενο στην εκπληκτική τους ευστοχία. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ, με τον Σχορτσανίτη να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, τον Τσόχλα να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια και τον Βασιλειάδη να ευστοχεί σε βολές, πήρε το προβάδισμα στο σκορ (96-89 στο 38ο λεπτό) και κράτησε μία τεράστιας σημασίας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 35-21, 49-44, 76-74, 104-99

ΠΑΟΚ: Tepic 16 (2), Λιάπης, Βασιλειάδης 27 (6), Τσόχλας 9 (2), Δέδας 4, Μαργαρίτης, Κώττας, Σχορτσανίτης 27, Duvnjak 2, Markovis 8, Hatcher 11 (3).

AVTODOR: Stoll 21 (5), Lukashov 6 (2), Bekkiev, Klimenko 6, Chappell 12 (3), Kolesnikov 6 (1), Brooks 14 (1), Zabelin 13 (1), Peterson 19 (3), Makiev 2.

Δείτε ΕΔΩ την στατιστική του αγώνα...

...........................................................

Δεκαπέντε λεπτά πριν το τζάμπολ, ελάχιστοι οι θεατές στο Παλατάκι... Τα μόνα πανό που κρεμάστηκαν στα κάγκελα είναι από Μηχανιώνα, Λαγκαδά, Σταυρούπολη, ΒΕΜ, Εύοσμο, Νέα Κρήνη

18:45 Οι ομάδες προθερμαίνονται εδώ και ένα τέταρτο...

18:55 Έγινε η παρουσίαση των ομάδων

Απών ο Κακαρούδης που υποφέρει από γαστρεντερίτιδα και δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή...

20-12 Βασιλειάδης!!!

23-12 Βασιλειάδης με τρίποντο στον αιφνιδιασμό!!!

41-24 Τσόχλας

44-24 Βασιλειάδης από τα 8 μέτρα!!! Όλα μπαίνουν απόψε!!!

47-34 με 1/2 βολές του Κλιμένκο

47-36 Κολέσνικοφ μετά από λάθος του Χάτσερ...

49-40 Στολ

Βήματα ο Σχορτσανίτης χάθηκε η κατοχή...

49-42 Μπρουκς

49-44 Μπρουκς

19:7 επίθεση για τους Ρώσους

Τέλος 2ης περιόδου με καλή άμυνα από τον ΠΑΟΚ μετά από ώρα

Τα στατιστικά του ΠΑΟΚ: 10/18 δίποντα, 8/15 τρίποντα (7/11 οι Ρώσοι), 5/7 βολές, 17 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 12 ασίστ, 2 τάπες

62-54 Μάρκοβιτς

Υπάρχει τραυματισμός του Σέρβου αμέσως μετά το καλάθι που σημείωσε, Δέδας στη θέση του

62-56 Ζαμπελιν

62-58 Στολ και time out o ΠΑΟΚ