Ξεκίνησε τα φιλικά με νίκη ...

Στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας του επί ολλανδικού εδάφους, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-1 στο Σβόλγκεν την ΑΕΚ Λάρνακας ...
Photo Credits: @paokfc.gr / twitter

O τεχνικός του ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει δύο διαφορετικές ενδεκάδες και να δει την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι περισσότεροι από τους παίκτες που είναι στην Ολλανδία.

Ο Δικέφαλος είχε τη συμπαράσταση οπαδών που όπως κάθε καλοκαίρι ταξίδεψαν κυρίως από τη Γερμανία για να βρεθούν δίπλα στην ομάδα!

Το σκορ άνοιξε στο 28' ο Σβαμπ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ντεσπόντοφ! Εξαιρετική ανάπτυξη της ομάδας από την αρχή ως το τέλος της φάσης!

Δύο λεπτά αργότερα ο Φαράζ σημάδεψε το δοκάρι μας και στο 39' ο Μουργκ με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε με εντελώς ανανεωμένη ενδεκάδα, κάτι που έκαναν κατά τα 10/11 οι Κύπριοι στο 62'.

Πάντως δέκα λεπτά νωρίτερα (52'), ο Καμπρέρα, μετά από λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Τσιφτσή μείωσε σε 2-1, σκορ που ήταν και το τελικό στην αναμέτρηση!

Σήμερα είδαμε για πρώτη φορά με τη φανέλα του ΠΑΟΚ τους Καμαρά, Τσιφτσή, αλλά και τον Κωνσταντίνο Γκούμα, τον νεαρό που προέρχεται από τις ακαδημίες της ομάδας και είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρος.

ΠΑΟΚ (α' ημίχρονο): Κοτάρσκι, Όττο, Εκόνγκ. Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ, Σβαμπ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κουαλιάτα, Σαμάτα.

ΠΑΟΚ (β' ημίχρονο): Τσιφτσής, Μπάμπα, Νέσμπεργκ, Κουλιεράκης, Σάστρε, Τσιγγάρας, Καμαρά, Γκούμας, Τάισον, Βιεϊρίνια, Μπράντον.

ΑΕΚ Λάρνακας: Αλομέροβιτς, Καμπρέρα, Σολ, Φαράζ, Μπρούνο Γκάμα, Καπτούμ, Εκπολό, Δημητρίου, Ρομπέρζ, Ναούμ, Ανδρέου.

...................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης ...

87ο λεπτό: Γύρισμα του Βιεϊρίνια, δεν πρόλαβαν Καμαρά και Γκούμας!

85ο λεπτό: Δεν έλειψαν πάντως οι περίεργες υποδείξεις από τον δεύτερο βοηθό ...

80ό λεπτό: Απόκρουση του Τσιφτσή σε κοντινή κεφαλιά του Σάντσεζ.

78ο λεπτό: Κίτρινη στον Καμαρά, για κράτημα αντιπάλου, μετά από λάθος του Κουλιεράκη. Το φάουλ εκτελέστηκε στο τείχος.

71ο λεπτό: Σουτ του Βιεϊρίνια, απέκρουσε ο Αλομέροβιτς.

62ο λεπτό: Δέκα αλλαγές για την ΑΕΚ Λάρνακας.

53ο λεπτό: Κεφαλιά του Μπράντον, μπλόκαρε ο Αλομέροβιτς.

52ο λεπτό: 2-1 μειώνει ο Καμπρέρα, μετά από λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Τσιφτσή!

Σε θέση δεξιού εξτρέμ ο Αντρέ!

Τσιφτσής, Μπάμπα, Νέσμπεργκ, Κουλιεράκης, Σάστρε, Τσιγγάρας, Καμαρά, Γκούμας, Τάισον, Βιεϊρίνια, Μπράντον, οι ένδεκα του ΠΑΟΚ στην επανάληψη.

Ξεκίνησε η επανάληψη...

Ημίχρονο...

42o λεπτό: Σουτ του Ντεσπόντοφ άουτ!

39ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μουργκ και 2-0

31ο λεπτό: Πέσιμο του Ντεσπόντοφ μέσα στην μεγάλη περιοχή, δε δόθηκε κάτι.

30ό λεπτό: Δοκάρι για την Λάρνακα με τον Φαράζ!

28ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σβαμπ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ντεσπόντοφ! Εξαιρετική ανάπτυξη από την αρχή ως το τέλος της φάσης!

21ο λεπτό: Κεφαλιά του Σολ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, άουτ η μπάλα.

18ο λεπτό: Σουτ του Κουαλιάτα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, πέρασε η φάση.

17ο λεπτό: Σουτ του Σολ άουτ.

14ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Σβαμπ να γυρνάει την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Ρομπέρζ πρόλαβε και έδιωξε προ του Ντεσπόντοφ!

6ο λεπτό: Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από τα αριστερά με τον Ντεσπόντοφ, έδιωξε η άμυνα.

4ο λεπτό: Σκληρό φάουλ του Ανδρέου στον Ντεσπόντοφ!

Ο Εκόνγκ επανεμφανίζεται στην ενδεκάδα, για πτώτη φορά μετά τις 3/1!!!

2ο λεπτό: Δεν απέφερε κάτι το φάουλ που εκτέλεσε ο Μουργκ από τα δεξιά

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ Λάρνακας στη σέντρα ...

............................................

Το pregame της αναμέτρησης

Το σημερινό είναι το πρώτο φιλικό που θα δώσει ο ΠΑΟΚ, κατά τη διάρκεια της παραμονής του στην χώρα της τουλίπας.

Έγινε γνωστή η αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ. Σε αντίθεση με τα γραφόμενα τις τελευταίες μέρες, ο Κωνσταντίνος Γκούμας δεν θα είναι στο αρχικό σχήμα, λογικά θα τον δούμε στο δεύτερο ημίχρονο! Αντίθετα ξεκινάει ο Κουαλιάτα.