Κρατάει την αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο...

Για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερο προκριματικού γύρου του LEN Euro Cup, ο ΠΑΟΚ Domus Ergo αντιμετώπισε στην Σλοβενία, την ιταλική, Ορτίτζια, γνωρίζοντας την ήττα με 15-13.
Photo Credits: @acpaok

Το πρώτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με 2-0 από τους «Ιταλούς», με τον Κόουπμαν να μειώνει σε 2-1. Σ' ένα γεμάτο επιθετικά οκτάλεπτο, η Ορτίτζια έκανε το 3-1, με τον Κόουπμαν να απαντά και πάλι, 3-2. Ένα ακόμα 2-0 σερί, αύξησε την διαφορά, 5-2, ο Τσολακούδης μείωσε, 5-3, με την Ορτίτζια να διαμορφώνει το τελικό 6-3.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι πέτυχαν πρώτοι τέρμα, 7-3, με Κεχαλάρη να μειώνει, 7-4, τους αντιπάλους να σκοράρουν, 8-4, και τον Πόλυ Προσινικλή να... απαντά, 8-5. Με 2-0 σερί από την Ορτίτζια, διαμορφώθηκε το τελικό για το πρώτο ημίχρονο 10-5.

Εμφανώς καλύτερη ήταν η εικόνα του ΠΑΟΚ Domus Ergo στο δεύτερο ημίχρονο, και ειδικότερα στο τέταρτο οκτάλεπτο. Στην επανάληψη, οι Κόουπμαν και Κεχαλάρης μείωσαν την διαφορά, ύστερα από το γκολ των «Ιταλών», 11-7, με την Ορτίτζια να βρίσκει τέρμα στον παραπάνω, 12-7, και τον Καρατζά να μειώνει και πάλι, 12-8. Το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 13-8.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, οι αντίπαλοι με πέναλτι έκαναν το 14-8, ωστόσο ένα σερί 0-4 με δράστες τους Λασκαρίδη (δις), Μπιτσάκο και Τσολακούδη, μείωσε αισθητά την διαφορά, 14-12. Με τον χρόνο να μην είναι σύμμαχο στην προσπάθεια ανατροπής του ΠΑΟΚ Domus Ergo, οι «Ιταλοί» αύξησαν την διαφορά, 15-12, με τον Λασκαρίδη να διαμορφώνει το τελικό 15-13.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου, το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου και ώρα 18:30, απέναντι στην γερμανική, Ντούισμπουργκ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου προκριματικού γύρου του LEN Euro Cup.

Τα οκτάλεπτα: 6-3, 4-2, 3-3, 2-5

ΠΑΟΚ Domus Ergo (Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Μπιτσάκος 1, Λασκαρίδης 3, Ν. Προσινικλής, Χρυσοσπάθης, Κεχαλάρης 2, Τσολακούδης 2, Μυρίλος, Ντέλιτς, Π. Προσινικλής 1, Κόουπμαν 3, Καρατζάς 1, Σιορδίλης.